Bel Fıtığı

Omurlar arasındaki diskin bütünlüğünü yitirip taşmasıdır. Bu taşma azdan çoka derecelendirilir. Her fıtık olduğu anda bulgu verecek diye bir kural yoktur.

Fıtık bulgu verdiğindeyse bacakta uyuşma, ağrı, güç kaybı, hareketlerde zorlanma ortaya çıkar. Fıtık, omuriliğe bası yaptığındaysa idrar kaçırma, cinsel işlevlerde bozukluk ortaya çıkar.

Diskin bütünlüğü neden bozulur?

  • Genetik
  • Kötü beslenme
  • Vücudun yanlış kullanımı (sürekli oturma, sürekli ayakta durma, ağır yük kaldırma)
  • Travmalar
  • Geçirilmiş cerrahiler ( sezaryen…vs)

Tüm bunlar, diskin, kemiklerin, fasyanın, kasların, bağların yapısını bozar. Dokular iyi beslenemeyince dejenerasyona uğrar (yapısı bozulur). Böyle olunca diskin dış kısmındaki lifli yapı yırtılır ve içindeki jel dışarı taşar. Bölgede ödem ve iltihap oluşur. Spinal sinir bası altında kalır (sıkışır).

Bel Fıtığında Ne Zaman Fizyoterapi/Manuel Terapi/Osteopati?

Akut dönemden, kronik döneme ve de cerrahi sonrası dahil fizyoterapi, manuel terapi, osteopati uygulanır. Hastalar, bu uygulamalarla tanışmadan önce bir beyin omurilik cerrahınca (nöroşirurji) görülmüşlerdir. Eğer cerrahi endikasyonu yoksa fizyoterapiye yönlendirilirler.

Bütüncül terapi uygulamalarıyla hastanın ağrısı giderilir, hareket açıklığı artar, dokuların iyileşmesi sağlanır. Zamanında alınacak fizyoterapiyle hastanın cerrahiye gidişi önlemmiş olur.